Windows 10 Yükleme USB’si Oluşturma

Windows 10 Yükleme USB Oluşturma

Windows 10 Yükleme USB’si Oluşturma

Windows 10 Yükleme USB’si Oluşturma; ön yükleme yapabilen Windows 10 USB’si oluşturmak ve Windows 10’u USB’den yüklemek çok kolay.

Windows 10 Yükleme USB’si Oluşturmak için ihtiyacımız olan şeyler şu şekilde:

1- 4 GB veya üstü kapasitede bir USB bellek
2- Rufus yazılımı

Rufus yazılımını indirmek için tıklayınız…

Windows 10’u USB sürücüden yüklemek oldukça kolay bir iş. Windows 10 yüklü bilgisayarınızı dakikalar içerisinde hazırlayabilirsiniz. İşte ön yüklemeli USB’den Windows 10 kurulum için yapmanız gerekenler.

Neden USB’den Windows 10 Yüklemeli?

Bilgisayarınızda DVD sürücüsü yoksa veya elinizde Windows 10 yüklü DVD’niz yoksa, USB flash belleğinize Windows 10’u ön yüklemeli bir şekilde hazırlayıp PC’nize yükleme yapabilirsiniz. Özellikle yeni PC’lerde DVD sürücüsü olmayabiliyor, ama hepsinde USB portu mevcuttur. Ayrıca USB sürücüler, optik (DVD) sürücülerden daha hızlıdır, windows 10 yüklemeniz daha hızlı tamamlanır.

Windows 10 Yükleme USB’si Oluştururken dikkat etmeniz gereken iki seçenek mevcuttur.

Disk Bölüm Düzeni
1- MBR – BIOS içindir
2- GTP – UEFI içindir

Eğer bilgisayarınız eskiyse anakart UEFİ desteklemeyebilir. UEFİ desteklemeyen anakartlarda Windows 10 yüklemesi için Rufus ekranında Disk Bölüm Düzeni alanından MBR seçmeniz gerekmektedir.
Bilgisayarınız UEFİ destekliyorsa Rufus ekranında Disk Bölüm Düzeni alanından GTP seçmeniz gerekmektedir. Böylece UEFI USB bellek hazırlayabilir ve UEFI Windows 10 kurulumu yapabilirsiniz.

Windows 10 Yükleme USB’si Hazırlama

Öncelikle USB flaş diskinizi PC veya laptopunuza takın (içinde yedeklemeniz gereken bilgileriniz varsa yedekleyin. USB formatlanıp sıfırlanacaktır, bilgileriniz kaybolmasın).

İndirdiğiniz Rufus yazılımını çalıştırın.

rufus_yazılımı_calistir

Aygıt kısmında otomatik olarak yükleme yapılacak olan USB sürücü adı çıkacaktır. Yükleme yapacağınız USB’den farklı bir isim çıktıysa yanındaki ok işaretine tıklayıp yükleme yapacağınız USB’yi seçiniz.

Herhangi bir değişiklik yapmadan (Anakart durumunuza göre üstte anlattığım Disk Bölüm Düzeni kısmından MBR yada GPT seçebilirsiniz) SEÇ butonu üstüne tıklayarak Windows 10 ISO dosyanızın olduğu klasörü bulup, Windows 10 ISO dosyasını seçiniz.

Daha sonra BAŞLAT butonuna tıklayın. Veri yok edilecek uyarısı çıkacaktır. İşleme devam etmek için “Tamam” tıklayın. Yükleme başlayacaktır. Bu aşamada USB klasörü açılacak dosyalarda herhangi bir değişiklik yapılmaması gerekmektedir. Yükleme yaklaşık 4-5 dakika sürecektir.

Yükleme tamamlandıktan sonra Rufus yazılımı ekranında Durum alanında “HAZIR” ibaresi belirecektir. Windows 10 Yükleme USB’si başarıyla oluşturulmuştur. Artık Windows 10 işletim sisteminizi Bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz.

rufus_yazılımı_yükleme_tamamlandı

Windows 10 işletim sistemini masaüstü bilgisayarınıza yada laptopunuza yüklemeyi bilmiyorsanız, “Windows 10 Kurulumu” yazımızda adım adım anlattık. Buradan Windows 10 yükleme ayrıntılarına bakabilirsiniz.

Windows 10 Yükleme USB’si Oluşturma

Windows 10 Yükleme USB’si Oluşturma başlıklı bu yazımızda, unuttuğumuz, eksik bıraktığımız yada sizin öğrenmek istediğiniz bilgiler ve anlatımlar olabilir. Bunları yoruma yazarsanız size memnuniyetle cavap yazıp yazımızı, verdiğiniz bilgiler doğrultusunda güncelleyebiliriz.

Bilgisayar, Donanım, İnternet v.b. konularla ilgili merak ettikleriniz yada öğrenmek istedikleriniz varsa “Bilgisayar & İnternet” kategorimize girerek diğer konulara bakabilirsiniz.

Her konuda bilgiler bulabileceğiniz Oku Gari sayfamızı yanlız bırakmamanızı ve yorumlarınızı esirgememenizi diliyoruz.

Hoşçakalın…

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*