Temel Fotoğrafçılık Teknikleri

Temel Fotoğrafçılık Teknikleri ve çekim modları neler oku gari

Temel Fotoğrafçılık Teknikleri

Temel Fotoğrafçılık Teknikleri makalemizde, fotoğrafçılık konusunu basit bir dille anlaşılır hale getirmek amacıyla bilgiler paylaşıyoruz. Fotoğrafçılık teknik olarak üç ana temele dayanır. Bunlar;
Enstantane, diyafram ve iso…

Bu üç öğenin mantığını anladığınız zaman en azından teknik olarak içinden çıkamayacağınız hiç bir durum olmayacaktır. Ama fotoğrafçılık sadece teknik bilmekle olmaz. Asıl önemli olan kompozisyondur, tarzdır, sıra dışı bakıştır, baktığınız her şeyi sanatsal bir açıdan görebilmektir. Bu içten gelen özel bir yetenektir. Fotoğrafçı hiçbir nesneyi, kişiyi, olayı herkes gibi görmez. O her şeye başka bir boyuttan bakar. Baktığı şeyde, kimsenin görmediklerini görür, hisseder, yakalar ve fotoğraflarıyla anlam katar.

DSLR fotoğraf makinelerinde en önemli üç temel; diyafram, enstantane ve ISO değerleridir. DSLR fotoğraf makinelerini ayrıntılarıyla tanımak isterseniz “DSLR Fotoğraf Makinası Nedir?” başlıklı yazımızı incelemek için buraya tıklayınız.

Temel Fotoğrafçılık Teknikleri

Diyafram

Diyafram, lenslerin özelliğine bağlı olarak çoklu metal yapraklardan oluşur. Sensöre giden ışık miktarını, diyaframı kısıp
açarak belirleriz. Diyafram açıldıkça rakamsal değeri düşer ve sensör yüzeyine vuran ışık miktarı da o kadar artar. Diyafram kısılırsa rakamsal değeri yüksek olur ve sensör yüzeyine düşen ışık miktarı da az olur.

Diyafram ne kadar kapalıysa, fotoğraf o kadar karanlık olur ve alan derinliğinin etkisi de azalır.

Diyafram ne kadar açıksa, fotoğraf o kadar aydınlık olur ve alan derinliği de o kadar artar.

Fotoğrafta diyafram ayarı oku  gari

Enstantane

Enstantane hızı ise perdenin açılıp kapanma hızını temsil eder. Buna perde hızı da denebilir. Enstantanenin rakamsal değeri düştükçe perdenin açılıp kapanma hızı o kadar uzun sürer. Rakamsal değeri yükseldikçe de perde o kadar hızlı açılıp kapanır. Enstantane hem fotoğrafta ışığı etkiler hem de hareketli nesnelerin yakalanmasında etkilidir.

Fotoğrafta enstantene hızı değeri oku gari

ISO

ISO‘nun anlamı, ışık hassasiyetidir. Karanlık ortamlarda ya da bazı özel durumlarda ISO değeri yükseltilerek fotoğrafın yapay olarak aydınlatılması sağlanır. Fakat bunun bir dezavantajı vardır. Bu da fotoğraf kalitesinin düşmesidir. Yüksek ISO ile çekim yapıldığında fotoğrafta noise dediğimiz kumlanma şeklinde kötü bir etki oluşur. Bu da fotoğrafın kalitesini çok düşürür. ISO sensörün ışık hassasiyetini yapay olarak arttırdığından, yükselttikçe fotoğrafta parazitlenmelere sebep olur. Mecbur kalmadıkça ISO ayarını yükseltmekten kaçınmanızı tavsiye ederiz.

Fotoğrafta iso nedir Oku Gari

İso değeri yükseldikçe kumlanma artar.
Fotoğrafta iso artınca kumlanma oluşur Oku Gari

Diyafram enstantene ISO örnek ayarlar Oku Gari

Fotoğraf Makinesi Çekim Modlarının Açıklamaları

Fotoğraf makinelerinde birçok çekim modu bulunmaktadır. Bu modlar çekeceğimiz konuya, ışığa ve mekana göre seçilir. Bunların başlıcaları;
Manuel modu,
Program modu,
Diyafram öncelikli modu,
Enstantane öncelikli modu,
Auto modu.

Fotoğraf makinesinde çekim modları oku gari

Manuel modunda (M), diyafram, enstantane ve ISO ayarları tamamen kullanıcının inisiyatifindedir. Profesyonel fotoğrafçılar genellikle manuel modda çalışırlar. Işığı ve alan derinliğini kendi istedikleri şekilde ayarlarlar.

Program modunda (P), makine iso haricinde tüm ayarlamaları otomatik olarak yapar. Fakat bazı standart dışı, zorlu çekimlerde program modu istediğimiz sonuçları vermeyebilir.

Diyafram öncelikli çekim modunda (A – AV), kullanıcı istediği diyaframı seçer. Enstantane hızı makine tarafından ayarlanır. Bu modun amacı kullanıcının alan derinliğini istediği gibi ayarlayabilmesini sağlamaktır.

Enstantane öncelikli çekim modunda (S – TV), kullanıcı istediği enstantane hızını seçer. Diyafram hızı makine tarafından ayarlanır. Bu modun amacı kullanıcının çekim süresini istediği gibi ayarlayabilmesini sağlamaktır. Böylece hareketi dondurmak ve izli çekmek kullanıcının elinde olur.

AUTO (Tam otomatik), otomatik mod seçildiğinde makine diyafram, enstantane, ISO, beyaz dengesi, pozlama ve hatta gerekiyorsa flaş kullanımını açarak tüm ayarları kendisi yapar.

Pozlama Telafisi Nedir? Nasıl Ayarlanır? (EV – Exposure Compensation)

Pozlama telafisi fotoğraf makinesinin otomatik pozlama yaparken yanıldığı durumlarda kullanılır. Makine ışığa aldanıp hatalı ölçüm yaptığı durumlarda pozlama telafisi ile duruma müdahale edilerek hatalı ışık değeri düzeltilir. Makineler üzerinde genellikle pozlama telafisi butonu bulunur. Butonun üzerinde artı ve eksi işaretleri vardır. Parmağımızı bu butona basılı tutarak ayar kadranını sağa sola çevirmek suretiyle artı veya eksi pozlama değiştirilebilir.

Fotoğrafta Pozlama telafisi nedir oku gari

White Balance Nedir? Nasıl Ayarlanır? (WB – Beyaz Dengesi)

White Balance, çekim yapılan ortamdaki ışık rengine göre ayarlanması gereken bir unsurdur. White Balance‘ın da kendi içinde
otomatik, Kelvin, manuel, gün ışığı, floresan, sarı ışık, bulutlu hava, flaş, gölge gibi çeşitli modları vardır. White Balance‘ın amacı çektiğimiz fotoğraflar için en doğru renkleri elde etmek ya da özellikle farklılaştırarak istediğimiz renkte görüntüler elde etmektir. White Balance, soğuk ışıktan sıcak ışığa geçiş skalasında en doğru renk ısısını ayarlamamızı sağlar. Soğuk ışık mavi, sıcak ışık ise kırmızıdır. Mavi ve kırmızı arasında çok farklı geçiş renkleri de mevcuttur.

fotoğrafta white balance beyaz dengesi ayarı Oku Gari

Temel Fotoğrafçılık Teknikleri

Temel teknik kuralları çerçevesinde çekimlerini yaptığımız Gezievi Tur firmasıyla Lena Reklam & Ajans firmalarının web sitelerini ziyaret edebilir, fotoğrafları inceleyebilirsiniz.

Teknik kısım, fotoğrafçılıkta zaten bilinmesi gerekendir. Ama sanatsal bakış eğitimle verilemez. Yeteneğiniz yoksa güzel fotoğraflar çekebilirsiniz, ama ona ruh katamazsınız. Umarız bu anlatımlarımız sayesinde herkes güzel fotoğraflar çekebilir.

Diğer Fotoğraf konuları için “Fotoğraf” kategorimize göz atabilirsiniz. Fotoğraf dünyasıyla ilgili bir çok makalemizin yer aldığı kategoriyi incelemek isterseniz buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Temel Fotoğrafçılık Teknikleri” başlıklı bu yazımızda, unuttuğumuz, eksik bıraktığımız yada sizin öğrenmek istediğiniz bilgiler ve anlatımlar olabilir. Bunları yoruma yazarsanız memnuniyetle cevaplarız ve yazımızı verdiğiniz bilgiler doğrultusunda güncelleyebiliriz.

Her konuda bilgiler bulabileceğiniz ve öğrenebileceğiniz Oku Gari sayfamızı yanlız bırakmamanızı ve yorumlarınızı esirgememenizi diliyoruz.

Hoşçakalın…

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*