Muğla’da Gezilecek Yerler

muglada_gezilecek_yerler

Muğla’da Gezilecek Yerler

Muğla’da gezilecek yerler denince, akla ilk gelen Muğla’nın sahilleri ve turistik ilçeleridir. Bu yazımızda sizlere Muğla Merkez (Menteşe) sınırları içinde nereleri gezilebilir bunları anlatacağız.

Muğla, Ege Bölgesi’nde yer alan küçük bir ildir. Güzel sahilleriyle tatilcilerin akınına uğrayan bu ilimizin ilçeleri Fethiye, Dalaman, Ortaca, Köyceğiz, Ula, Marmaris, Datça, Yatağan, Milas, Bodrum ve Kavaklıdere‘dir.

Konumuza merkezden başlıyoruz. Merkezde Kültür Evleri mevcuttur. Restore edilen bu evler eski mimarileriyle göz doldurmaktadır.

mugla_kultur_evi

Eski evlerin ve dar sokakların olduğu Saburhane mahallesini gezebilirsiniz. Muğla’yı tepeden görmek isterseniz 2 güzel alternatifiniz bulunmaktadır. Kızıl Dağ ve Asar Dağları.

Kızıl Dağ, Muğla’nın kuzeyinde yer alan çam ormanlarıyla kaplı bir tepedir. Burada bol oksijen alarak Muğla’yı kuşbakışı izleyebilirsiniz. Muğla Kızıl Dağ’a arabanızla yada yürüyerek kolaylıkla gidebilirsiniz.

Orman içinde mesire yeri de mevcuttur. Burada herhangi bir tesis yada işletme yoktur. Yanınıza yiyecek, atıştırmalık ve içecek almanızı öneririm.

Doğusunda bulunan Asar Dağı ise masa şekline benzediğinden Halk tarafından Masa Dağı olarak ta anılmaktadır. Muğla Masa Dağı tam bir seyir tepesidir. Muğlanın her yerini görebilirsiniz.

mugla_asar_dagi

Masa Dağı’na araçla ulaşım yoktur. Yürüyüş patikasıyla tepesine çıkabilirsiniz. Masa Dağı’nın tepesinde Hisar kalesi’nin kalıntılarını da görebilirsiniz. Burada da herhangi bir işletme yoktur, yiyecek ve içeceklerinizi yanınıza almayı unutmayınız.

Türkiye’nin Denize Sıfır Tek Yaylası

Türkiye’nin denize sıfır tek yaylası olan Muğla Karabağlar Yaylası’nı gezebilir, güzel doğasını görebilirsiniz.

mugla-karabaglar-yaylasi

Eğer Muğla’ya gelişiniz Kış Ayı’na denk gelmişse Yılanlı tepesine çıkıp kar keyfi yaşayabilirsiniz.

Muğla Merkez (Menteşe)’de gezip görülecek yer alternatifi fazla yoktur. Yakın civardaki gezip görülebilecek yerlerden bahsedelim.

Muhteşem Doğa Yürüyüşleri

Doğa yürüyüşünü seviyorsanız Yiyecek ve içeceklerinizi yanınıza alarak, Değirmen Deresi Kanyonu’na yürüyebilir, doğayla iç içe güzel bir yürüyüş yapabilir ve manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

Burada şelaleyi ve eski değirmeni görebilirsiniz, Değirmen Dere Kanyonu’na alttan ve üstten yürüme şansınız vardır. Doğa yürüyüşleri konusunda tecrübeleriniz yoksa üsteki patikadan gitmenizi tavsiye ederim.

mugla gezilecek yerler değirmendere şelalesi

Muğla’nın Ula ilçesindeki 15 dk mesafede olan Ula Göletini ziyaret edebilir, manzarasının ve doğasının keyfini çıkarabilirsiniz. Burada market mevcuttur.

Ayrıca göl kenarı restoranlarından faydalanabilirsiniz, Aynı zamanda göl kenarında mesire alanı mevcuttur, piknik için çamların altında, göl kenarında mükemmel anlar yaşayabilirsiniz.

En Temiz Sahiller

Muğla’da gezilecek yerler yazımıza güzel bir sahil kenarıyla devam ediyoruz. Akbük sahili, tertemiz deniziyle sizi mest edecektir. Muğla’dan Yerkesik yolu üzerinden gidebileceğiniz Akbük, denizi sevenler için mükemmel bir yerdir.

mugla gezilecek yerler akbük

muğla akbuk sahili cennet koyu oku gari

Yerkesik yolundan bahsetmişken, Akbük’e giderken yol üzerinde Damla Deresi’ne uğrayabilir, harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Soğuk suların aktığı, doğa harikası bir mesire yeridir.

mugla yerkesik damla deresi mesire yeri oku gari

Türkülere Konu Olmuş Mekanlar

Yatağan yolu üzerinden meşhur “Ormancı” türküsüne konu olan Belen Kahvesi’ne gidebilirsiniz. Eski kahvede candırılmış karakterler ve Ormancı türküsünün hikayesini yaşayabilirsiniz.

belen kahvesi mugla ormancı turkusune konu olan yer oku gari

ormancı turkusu belen kahvesi mugla oku gari

Belen Kahvesi yanında ve çevresinde tesisler mevcuttur. Yemek için restoranlar ve küçük işletmelerden faydalanabilirsiniz. Köylülerin standlarında el yapımı ürünler, ev yapımı yiyecek ve içeceklerden temin edebilirsiniz.

Bu yazımızda sadece Menteşe bölgesini ele aldık. Muğla’nın diğer ilçeleri için Seyahat & Tatil kategorimizden gezilecek yerleri inceleyebilirsiniz.

Bize Yazınız

Muğla’da gezilecek yerler başlıklı yazımızda, unuttuğumuz, eksik bıraktığımız yada sizin öğrenmek istediğiniz yerler olabilir. Bunları yoruma yazarsanız size memnuniyetle cavap yazıp yazımızı verdiğiniz bilgiler doğrultusunda güncelleyebiliriz.

Her konuda bilgiler bulabileceğiniz Oku Gari sayfamızı yanlız bırakmamanızı ve yorumlarınızı esirgememenizi diliyoruz.

Hoşçakalın…

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*