İnternet Sitesi Nasıl Kurulur?

İnternet Sitesi Nasıl Kurulur? kendi web siteni kur oku gari

İnternet Sitesi Nasıl Kurulur?

Kendinize internet sitesi kurmak istiyorsunuz, nasıl başlayacağınızı bilmiyor musunuz? Bu yazı sizin için. İnternet sitesi nasıl kurulur? Web sitesi nasıl yapılır? Bu makalemde adım adım anlatmaya çalışacağım.

Kodlama v.s bilmenize gerek kalmadan, profesyonel web sitesi kurulumunu 0’dan başlayarak uygulamalı bir şekilde bu yazımda öğreneceksiniz.

Takıldığınız yada sormak istediklerinizi yorumdan sorabilirsiniz, hepsini cevaplayacağım.

İnternet Sitesi Nasıl Kurulur?

Hangi Kategoride Web Sitesi Kurmak İstiyorsunuz?

Öncelikle nasıl bir internet sitesi kurmanız gerektiğine karar vermelisiniz. Konu ve içerik ne olmalı, menüleri ve ana sayfa ögeleri neler olmalı. Bunu belirledikten sonra bu siteyle bağdaşan bir domain (alan adı) seçmelisiniz.

Google Dünyası

Öncelikle Gmail hesabınız yoksa bir hesap oluşturmanızı, Gmail adresinizin olmasını tavsiye ederim. Siteniz kurulduktan sonraki süreçte Google olanaklarıyla içli dışlı olacaksınız.

Sitenizin SEO için Google sitemap eklentisi, firmanızı haritalara ekleme ve reklam ayarları gibi bir çok işlev için ihtiyacınız olacak.

Domain ve Hosting Satın Alma

Sitemizin kurulumuna başalamadan önce alan adımızı yani internete tarayıcılarına yazdığımız site ismini (okugari.com) ve sitemizin internet ortamında yayınlanmasını sağlayacak ve dosyalarımızın depolanacağı server alımlarını yapmamız gerek.

Domain (alan adı): sitenizin internet adresidir. “okugari.com” gibi.

Hosting: Kuracağınız sitenin dosyalarının depolanacağı ve internet ortamında çalışmasını sağlayacak sunuculardır.

Ben size domain ve hosting alımını Godady firması üzerinden anlatacağım. Siz istediğiniz firmayı tercih edebilirsiniz adımlar aynıdır.

Godady firması dünyanın en büyük alan adı firması ve hosting olarak da dünyanın en büyük ilk 3 firmasından bir tanesidir.

Godady sayfasına girerek hesabımızı oluşturalım ve giriş yapalım.

Domain (Alan Adı) Alımı

Ardından (Domaininiz varsa bu adımı atlayabilirsiniz), Godady Alan Adları menüsüne tıklayarak alan adımızı alalım, çıkan sayfada almak istediğiniz alan adını arama satırına girerek müsaitliğini kontrol ediyoruz.

Alan adı seçiminde dikkat edilmesi gerekenler;

– Alan adı seçerken Türkçe karakterler kullanmayın. ( ö, ç, ş, ü, ğ, ı v.b )
– .com uzantılı alan adı tercihine öncelik verin,
– Kolay telafuz edilebilen, anlaşılır alan adı seçimine dikkat edin,

Alan adı alımını, örneğin emlak işi üzerinden anlatımıma devam edeyim.

Resimde gördüğünüz gibi almak istediğim domain aramasını yapıyorum.

domain alma, alan adı almak okugari

Eğer alan adı müsaitse, başkası kullanmıyorsa karşıma resimdeki gibi kullanılabilir olduğunu gösteren ekran çıkacaktır.

alan adı alma alan adı nedir? oku gari

Alan adınızı sepete ekleyip satın alma işlemini tamamlıyorsunuz.

Hosting Alımı

Godady sayfasındaki menülerden hosting seçerek devam ediyorsunuz.

Çıkan sayfada “Web Site Hosting” altındaki “Web Hosting – Linux” seçeneğine tıklıyoruz.

hosting alma, web hosting alam okugari

Sayfayı aşaya kaydırdığınızda hosting paket seçeneklerini göreceksiniz. En ucuz olan başlangıç paketini kullanabilirsiniz sizin için yeterli olacaktır. Pakete tıklayıp sepete attıktan sonra alım işlemlerini tamamlıyoruz.

İnternet Sitesi Nasıl Kurulur?

C-Panel Oluşturma ve Alan Adını Hostinge Ekleme

Hosting firmanınıza giriş yapıyorsunuz (Benim anlattığım Godady firmasından aldıysanız oraya giriş yapacaksınız). Ana sayfada kullanıcı adımıza tıklayarak ürünlerim seçeneğine girebilirsiniz.

Ürünlerim sayfasında satın aldığınız ürünleri göreceksiniz.
Web hosting “cPanel ile Ekonomik Linux Hosting” seçeneğinin sağındaki Kurulum butonuna tıklıyoruz.

Açılan sayfada, “Hesabınızdan Bir Alan Adı seçin” kısmında, alan adınızı işaretleyiniz ve İLERİ butonuna tıklayınız.

Yeni açılan sayfada, “Veri Merkezi Seçme” alanı açılacaktır. Avrupa’yı seçerek İleri tıklayıp kuruluma devam edelim.

“Bir WordPress web sitesi oluşturun” sayfası açılacaktır. “Şimdi değil, teşekkürler” seçeneğini işaretleyip “SON” butonuna tıklıyoruz ve kurulum adımlarını tamamlıyoruz.

CPanel sağlanıyor ekranıyla dosyalarımız sunucumuza yükleniyor. Bu işlem bir kaç dakika sürecektir. Ardından ekrana “Başlangıç işlemi başarıyla tamamlandı” mesajı gelecektir. Altta bulunan “Panoya Git” butonuna tıklıyoruz.

Web Hosting Yönetim ekranı gelecektir. Burada cPanel Yöneticisi butonuna tıklıyoruz. Hosting kurulumu tamamlanmıştır tebrikler.

Web Sitesi Kurulumu

Buraya kadar alan adımızı alıp, web sitemizin internet ortamında çalışabilmesini sağlayan dosyaları sunucuya kurulumunu yapıp alan adımızı birleştirdik.

Şimdi WordPress Web Sitesi kurulumu yapacağız.

WordPress; açık kaynak kodlu, ücretsiz ve hazır yazılım içerik yönetim sistemidir. Sürekli geliştirilen ve yenilenen bir sistemdir. Büyük firmalar bile bu sitemi kullanmaktadır. Bulunduğunuz “okugari.com” sitesi de WordPress sitesidir.

cPanel Yöneticisi sayfasında aşaya doğru inip “Web Applications (Web Uygulamaları)” bölümünden “WordPress” uygulamasına tıklıyoruz. Çıkan ekranda sağda “Bu uygulamayı kur” tıklayarak devam ediyoruz.

Ekrana gelen kurulum sayfasında;

Domain: Burayı seçerken alan adınızın başında www. olup, olmamasını belirliyoruz. Günümüz de alan adlarının başına www. eklenmesi yada olmaması teknik açıdan hiç bir farklılık yaratmıyor. Ben bu siteyi ve önceki web sitemi www. olmadan kullanıyorum.

https:// uzantısı ise SSL sertifikası gerektirmektedir. SSL sonradan eklenebileceği için http:// olarak seçebilirsiniz. (http://kudretemlak.com gibi)

Dizin: Burayı boş bırakın, buraya yazacağınız kelimeler sitenizi bu şeilde gösterir ( örnek: xyz yazdınız, site adresi http://kudretemlak.com/xyz olur).

Diğer kısımlar varsayılan olarak kalabilir değiştirmenize gerek yok.

Ayarlar Penceresi.

Yönetici Adı: Bu kısım sitenin paneline erişebilmeniz için gireceğiniz bilgilerdir. Güvenlik amaçlı, Admin ve Yönetici gibi kolay tahmin edilebilen isimler kullanmamanızı öneririm.

Yönetici Şifresi: Şifreniz güçlü olsun sayı ve rakamlardan oluşabilir.

Yönetici E-Posta: siteye gelecek bildirimler için e posta adresinizi girin.

Site Title ve Slogan: Site başlığınız ve sloganınızı yazınız. Benim örnekten devam edersen site başlığı “Kudret Emlak”, site sloganı da “Her Türlü Emlak ve Arsa Alım-satım-kiralama” gibi… Buradaki başlık ve sloganı yönetim panelinden dilediğiniz zaman değiştirebilirsiniz.

Sınır Giriş Denemesi: Bu seçeneği NO olarak işaretlemelisiniz.

Çok Siteyi Etkinleştirin: Bu seçeneği de NO olarak işaretlemelisiniz.

Gelişmiş Ayarlar: Benim için otomatik olarak gelişmiş ayarları yönetmek seçeneğini işaretleyip,

KUR butonuna tıklayınız.

Kurulum zaman alabilir. Tamamlandıktan sonra admin paneli bilgileriniz ekrana gelecektir.

Tebrikler web sitenizi başarıyla kurdunuz. Artık bir web sayfanız var, domaininizi adres satırına yazarak deneyebilirsiniz.

İnternet Sitesi Nasıl Kurulur?

Tema Ekleme, Site Tasarımı ve İçerik Ekleme

Bundan sonraki süreç; siteye tema ekleme, ana sayfa düzeni, menü düzeni ve içerik ekleme olacaktır.

Kendi örneğim olan emlak sitesi temasını kurmak için “WordPress Themes” (siz istediğiniz, WordPress temaları bulabileceğiniz siteyi kullanabilirsiniz, çok fazla tema sitesi vardır.) sayfasına giriyorum.

Gelen arama sekmesine Real Estate (Emlak yazıp aratıyorum. Sitenin dili ingilizce olduğundan aratacağınız kelime de ingilizce olmalı. hangi kategoride tema arayacaksanız ingilizce’sini yazıp aratmalısınız.) search tıklayarak aratabilirsiniz.

wordpress tema kurulumu okugari

Temaların demolarını inceleyebilir ve karar verebilirsiniz.

Yüklü gelen tema üzerinden de menüler oluşturabilir ve içerik ekleyerek konunuzla alakalı site haline dönüştürebilirsiniz.

Kurduğunuz web sitesinde makaleler yazıp para kazanabilirsiniz. Buradan İnternetten Para Kazanma konulu makalemi inceleyebilirsiniz.

Hatta aynı yöntemle blog sitesi açabilirsiniz. Buradan Blog Nasıl Açılır? başlıklı yazımı inceleyebilirsiniz.

Her türlü sorunuz için yorum yapabilirsiniz, en kısa sürede cevaplarım. İnternet Sitesi Nasıl Kurulur? konulu makalem sizlere faydalı olduysa ne mutlu…

Bize Yazınız

İnternet Sitesi Nasıl Kurulur? başlıklı yazımızda, unuttuğumuz, eksik bıraktığımız yada sizin öğrenmek istediğiniz konular olabilir. Bunları yoruma yazarsanız size memnuniyetle cavap yazıp yazımızı verdiğiniz bilgiler doğrultusunda güncelleyebiliriz.

Her konuda bilgiler bulabileceğiniz Oku Gari sayfamızı yanlız bırakmamanızı ve yorumlarınızı esirgememenizi diliyoruz.

Hoşçakalın…

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*