Blog Nasıl Açılır?

blog nasıl açılır? kolay blog kurma oku gari

Blog Nasıl Açılır?

Herhangi bir sebepten blog açmayı düşünüyor ama nasıl yapacağınızı bilmiyor musunuz? Blog Nasıl Açılır? adım adım sizlere anlatacağım.

Herhangi bir kodlama yapmadan, profesyonel bir program yada bilgi gerektirmeden, kolayca, bu yazım sayesinde blog kurma işlemlerini tamamlayabilirsiniz.

Sizin de bloğunuz olsun, ek gelir sağlayın, bildiklerinizi, düşündüklerinizi ve araştırmalarınızı yazıya dökün. Sizlere yalın ve anlaşılır bir anlatımla blog oluşturma yöntemlerini anlatacağım.

Açacağımız blog, istediğiniz konuyu kapsayabilir. Örnek blok kurma yöntemlerine değinmek gerekirse; Kişisel blog nasıl açılır? Seyahat / Gezi blogu nasıl açılır? Giyim / Moda blogu nasıl açılır? Makyaj blogu nasıl açılır? Haber blogu nasıl açılır? veya yemek blogu nasıl açılır? konularındaki tüm kategorilerde blog açabileceksiniz.

Blog Nasıl Açılır? Blog Konusu Ne Olmalı?

Öncelikle kuracağınız bloğun konusunu seçmelisiniz. Yukarıda saydığım konular gibi tek bir konu üzerine de olabilir, farklı konuları kapsayan bir blog da olabilir. Bunu belirlememizdeki amaç domain ismini (alan adı) ona göre seçmeliyiz.

Tabi bloğunuzu açtıktan sonra da konularınızı ve kategorilerinizi çoğaltabilirsiniz,

örnek vermek gerekirse; “http://lezzetliyemeklerim.com” alan adıyla açtığınız bloğunuza farklı konular eklediğinizde hem Google SEO açısından, hem de kulanıcıları etkilemek adına faydalı olmayabilir.

O yüzden tek bir konu olacaksa konuyla ilgili kelimeler içeren alan adı alınması, farklı konulara yer verecekseniz de ona göre bir alan adı seçmeniz daha iyi olacaktır.

Niş Blog nedir?

Niş blog tek bir konuya veya sektöre hitap eden blog demektir. örneğin seyahat / gezi bloğu, sadece gezi rehberi, tatil yerleri v.b. gibi konuları ele alır.

Hangi Blogu Kurmalıyım? Blog Platformum Ne Olmalı?

Ücretli veya ücretsiz blog oluşturabilirsiniz. Ücretsiz blog oluşturabileceğiniz yöntemler “blogger“, “wordpress.com” ve “wix” platformlarıdır.

Ücretli oluşturabileceğiniz yöntemler ise “wordpress.org” veya ASP / PHP kodlamasıyla yapılan scriptlerdir.

Ücretsiz oluşturacağınız, WordPress.com ve Blogger platformlarının dezavantajları, alan adlarını özelleştirememeniz.

örnek olarak; “yapacagınızblog.blogger.com” veya “yapacagınızblog.wordpress.com” gibi adresler olacaktır. Bunların dışında pek çok dezavantajı olduğunu söyleyebilirim, sonraki yazılarımda bunlara da değineceğim.

Ücretli olarak yapacağınız bloglar da şu şekilde olur “yapacagınızblog.com” tamamen size ait ve akılda kalıcılığı olan bir yöntemdir.

Eğer para kazanmak için blog açacaksanız ücretli yapmanız gerekmekte çünkü ücretsiz platformlardan açacağınız bloglarla para kazanamazsınız.

Ben size, wordpress.org kullanarak profesyonel blog nasıl kurulur onu anlatacağım. Türkiye ve dünyadaki en iyi bloglara bakarsanız, çoğunluğu wordpress.org ile yapılmıştır. Şu anda bulunduğunuz “okugari.com” da wordpress.org sitesidir.

Bu yöntemle sadece blog değil istediğiniz gibi web sitesi de kurabilirsiniz. “İnternet Sitesi Nasıl Kurulur?” başlıklı makalemde adım adım anlattım.

Blog Kurmak Pahalı mı?

Blog kurmanın maliyeti 300 – 500 TL arası değişebilir. Bu rakamlara mükemmel bir blog oluşturabilir ve yazılarınızı yayınlayabilirsiniz.

Alan Adı ve Hosting Satın Alınması

Blog açma işlemlerinin başında alan adı (domain) alımı ve hosting kurulumu olacaktır. alan adı “okugari.com” gibi internet sitenizin adresi olacaktır.

Hosting, bloğunuza ait dosyaların sürekli açık kalan serverlarda (sunucu) barındırılması ve bu sayede sitenizin internet ortamında yayınlanması sağlanacaktır.

Bu yazımda domain ve hosting alımını, bu konuda dünyanın en iyi firmalarından olan Godady üzerinden anlatacağım, siz istediğiniz firmayı tercih edebilirsiniz mantık aynıdır.

Godady sayfasına girerek hesabımızı oluşturalım ve giriş yapalım.

Domain (Alan Adı) Alımı

Ardından (Domaininiz varsa bu adımı atlayabilirsiniz), Godady Alan Adları menüsüne tıklayarak alan adımızı alalım, çıkan sayfada almak istediğiniz alan adını arama satırına girerek boşta olup olmadığını kontrol ediyoruz.

Alan adı seçiminde dikkat edilmesi gerekenler;

– Alan adı seçerken Türkçe karakterler kullanmayın. ( ö, ç, ş, ü, ğ, ı v.b )
– .com uzantılı alan adı tercihine öncelik verin,
– Kolay telafuz edilebilen, anlaşılır alan adı seçimine dikkat edin,

Alan adı alımını, örneğin gezi bloğu üzerinden anlatımıma devam edeyim.

Resimde gördüğünüz gibi almak istediğim domain aramasını yapıyorum.

blog domaini seçme oku gari

Eğer alan adı müsaitse, başkası kullanmıyorsa karşınıza resimdeki gibi kullanılabilir olduğunu gösteren ekran çıkacaktır.

blog için alan adı belirleme oku gari

Alan adınızı sepete ekleyip satın alma işlemini tamamlıyorsunuz.

Hosting Alımı

Godady sayfasındaki menülerden hosting seçerek devam ediyorsunuz.

Çıkan sayfada “Web Site Hosting” altındaki “Web Hosting – Linux” seçeneğine tıklıyoruz.

hosting alma, web hosting alam okugari

Sayfayı aşaya kaydırdığınızda hosting paket seçeneklerini göreceksiniz. En ucuz olan başlangıç paketini kullanabilirsiniz sizin için yeterli olacaktır. Pakete tıklayıp sepete attıktan sonra alım işlemlerini tamamlıyoruz.

Blog Nasıl Açılır?

C-Panel Oluşturma ve Alan Adını Hostinge Ekleme

Hosting firmanınıza giriş yapıyorsunuz (Benim anlattığım Godady firmasından aldıysanız oraya giriş yapacaksınız). Ana sayfada kullanıcı adımıza tıklayarak ürünlerim seçeneğine girebilirsiniz.

Ürünlerim sayfasında satın aldığınız ürünleri göreceksiniz.
Web hosting “cPanel ile Ekonomik Linux Hosting” seçeneğinin sağındaki Kurulum butonuna tıklıyoruz.

Açılan sayfada, “Hesabınızdan Bir Alan Adı seçin” kısmında, alan adınızı işaretleyiniz ve İLERİ butonuna tıklayınız.

Yeni açılan sayfada, “Veri Merkezi Seçme” alanı açılacaktır. Avrupa’yı seçerek İleri tıklayıp kuruluma devam edelim.

“Bir WordPress web sitesi oluşturun” sayfası açılacaktır. “Şimdi değil, teşekkürler” seçeneğini işaretleyip “SON” butonuna tıklıyoruz ve kurulum adımlarını tamamlıyoruz.

CPanel sağlanıyor ekranıyla dosyalarımız sunucumuza yükleniyor. Bu işlem bir kaç dakika sürecektir. Ardından ekrana “Başlangıç işlemi başarıyla tamamlandı” mesajı gelecektir. Altta bulunan “Panoya Git” butonuna tıklıyoruz.

Web Hosting Yönetim ekranı gelecektir. Burada cPanel Yöneticisi butonuna tıklıyoruz. Hosting kurulumu tamamlanmıştır tebrikler.

Blog Nasıl Açılır? Blog Kurulumu

Buraya kadar alan adımızı alıp, web sitemizin internet ortamında çalışabilmesini sağlayan dosyaları sunucuya kurulumunu yapıp alan adımızı birleştirdik.

Şimdi WordPress Blog Sitesi kurulumu yapacağız.

WordPress; açık kaynak kodlu, ücretsiz ve hazır yazılım içerik yönetim sistemidir. Sürekli geliştirilen ve yenilenen bir sistemdir. Büyük firmalar bile bu sitemi kullanmaktadır. Bulunduğunuz “okugari.com” sitesi de WordPress sitesidir.

cPanel Yöneticisi sayfasında aşaya doğru inip “Web Applications (Web Uygulamaları)” bölümünden “WordPress” uygulamasına tıklıyoruz. Çıkan ekranda sağda “Bu uygulamayı kur” tıklayarak devam ediyoruz.

Ekrana gelen kurulum sayfasında;

Domain: Burayı seçerken alan adınızın başında www. olup, olmamasını belirliyoruz. Günümüz de alan adlarının başına www. eklenmesi yada olmaması teknik açıdan hiç bir farklılık yaratmıyor. Ben bu siteyi ve önceki web sitemi www. olmadan kullanıyorum.

https:// uzantısı ise SSL sertifikası gerektirmektedir. SSL sonradan eklenebileceği için http:// olarak seçebilirsiniz. (http://kudretemlak.com gibi)

Dizin: Burayı boş bırakın, buraya yazacağınız kelimeler sitenizi bu şeilde gösterir ( örnek: xyz yazdınız, site adresi http://kudretemlak.com/xyz olur).

Diğer kısımlar varsayılan olarak kalabilir değiştirmenize gerek yok.

Ayarlar Penceresi.

Yönetici Adı: Bu kısım sitenin paneline erişebilmeniz için gireceğiniz bilgilerdir. Güvenlik amaçlı, Admin ve Yönetici gibi kolay tahmin edilebilen isimler kullanmamanızı öneririm.

Yönetici Şifresi: Şifreniz güçlü olsun sayı ve rakamlardan oluşabilir.

Yönetici E-Posta: siteye gelecek bildirimler için e posta adresinizi girin.

Site Title ve Slogan: Site başlığınız ve sloganınızı yazınız. Benim örnekten devam edersen site başlığı “Kudret Emlak”, site sloganı da “Her Türlü Emlak ve Arsa Alım-satım-kiralama” gibi… Buradaki başlık ve sloganı yönetim panelinden dilediğiniz zaman değiştirebilirsiniz.

Sınır Giriş Denemesi: Bu seçeneği NO olarak işaretlemelisiniz.

Çok Siteyi Etkinleştirin: Bu seçeneği de NO olarak işaretlemelisiniz.

Gelişmiş Ayarlar: Benim için otomatik olarak gelişmiş ayarları yönetmek seçeneğini işaretleyip,

KUR butonuna tıklayınız.

Kurulum zaman alabilir. Tamamlandıktan sonra admin paneli bilgileriniz ekrana gelecektir.

Tebrikler web sitenizi başarıyla kurdunuz. Artık bir web sayfanız var, domaininizi adres satırına yazarak deneyebilirsiniz.

Blog Nasıl Açılır?

Tema Ekleme, Site Tasarımı ve İçerik Ekleme

Bundan sonraki süreç; siteye tema ekleme, ana sayfa düzeni, menü düzeni ve içerik ekleme olacaktır.

Kendi örneğim olan emlak sitesi temasını kurmak için “WordPress Themes” (siz istediğiniz, WordPress temaları bulabileceğiniz siteyi kullanabilirsiniz, çok fazla tema sitesi vardır.) sayfasına giriyorum.

Gelen arama sekmesine Real Estate (Emlak yazıp aratıyorum. Sitenin dili ingilizce olduğundan aratacağınız kelime de ingilizce olmalı. hangi kategoride tema arayacaksanız ingilizce’sini yazıp aratmalısınız.) search tıklayarak aratabilirsiniz.

blog teması oluşturma okugari

Temaların demolarını inceleyebilir ve karar verebilirsiniz.

Yüklü gelen tema üzerinden de menüler oluşturabilir ve içerik ekleyerek konunuzla alakalı site haline dönüştürebilirsiniz.

Kurduğunuz web sitesinde makaleler yazıp para kazanabilirsiniz. Buradan İnternetten Para Kazanma konulu makalemi inceleyebilirsiniz.

Hatta aynı yöntemle web sitesi açabilirsiniz. Buradan İnternet Sitesi Nasıl Kurulur? başlıklı yazımı inceleyebilirsiniz.

Her türlü sorunuz için yorum yapabilirsiniz, en kısa sürede cevaplarım. Blog Nasıl Açılır? konulu makalem sizlere faydalı olduysa ne mutlu…

Bize Yazınız

Blog Nasıl Açılır? başlıklı yazımda, unuttuğum, eksik bıraktığım yada sizin öğrenmek istediğiniz farklı konular olabilir. Bunları yoruma yazarsanız size memnuniyetle cavap yazıp, makalemi verdiğiniz bilgiler doğrultusunda güncelleyebilirim.

Her konuda bilgiler bulabileceğiniz Oku Gari sayfamızı yanlız bırakmamanızı ve yorumlarınızı esirgememenizi diliyoruz.

Hoşçakalın…

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*